CDQSKL16-20DM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSKL16-20DM
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size provides optimal force for compact automation tasks.
  • 3Standard 20mm stroke ensures precise linear motion control.
  • 4Foot mounting style (L) offers flexible installation options.
  • 5Rod end male thread (M) allows for secure and adaptable connections.
Product Details
CDQSKL16-20DM
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm