CDQSKB16-15DM-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSKB16-15DM-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread option for secure and flexible mounting.
  • 524V DC compatible (10-28V range) with a durable 3m lead wire.
Product Details
CDQSKB16-15DM-M9BL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm