CDQSG20-10T
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSG20-10T
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact head flange style (G) for space-saving installation.
  • 3Single-acting spring return ensures reliable retraction without external air supply.
  • 420mm bore size provides optimal force for small-scale automation tasks.
  • 5Standard 10mm stroke offers precise linear motion control.
Product Details
CDQSG20-10T
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting,Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm