CDQSF20-200DCM-M9PSAPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSF20-200DCM-M9PSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style mounting for secure and easy installation.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and connectivity.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for reliable electrical feedback.
  • 5Standard 200mm stroke with 20mm bore size for versatile industrial applications.
Product Details
CDQSF20-200DCM-M9PSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm