CDQSF16-50DCM-M9BWSBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSF16-50DCM-M9BWSBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Rod side flange style mounting ensures secure and stable installation.
  • 316mm bore and 50mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 4Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 5Pre-wired M8-4 pin connector and 2-color indicator for easy setup and monitoring.
Product Details
CDQSF16-50DCM-M9BWSBPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm