CDQSD16-5DCM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSD16-5DCM
Key Features
  • 116mm bore size for efficient pneumatic operation in compact spaces.
  • 2Standard 5mm stroke ensures precise and controlled linear motion.
  • 3Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 4Built-in magnet enables easy integration with position sensors.
  • 5Rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability and connectivity.
Product Details
CDQSD16-5DCM
Auto Switch
Without Auto Switch
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm