CDQSD16-100DCM-M9BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSD16-100DCM-M9BAL
Key Features
  • 116mm bore size and 100mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 2Built-in magnet for easy integration with position sensors and switches.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQSD16-100DCM-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm