CDQSD12-75DC-M9PWM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSD12-75DC-M9PWM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 312mm bore and 75mm standard stroke for compact yet powerful operation.
  • 4Includes M9PWM solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Rubber bumper option for smooth end-of-stroke cushioning in long-stroke applications.
Product Details
CDQSD12-75DC-M9PWM
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm