CDQSB20-50DC-M9BW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-50DC-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes 2-color indicator solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper option for smooth operation and reduced impact noise.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with 0.5m lead wire for flexible installation.
Product Details
CDQSB20-50DC-M9BW
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm