CDQSB20-40D-XC92
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-40D-XC92
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 220mm bore size with 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Dust-resistant design (XC92) ensures durability in harsh environments.
  • 4Basic mounting style (B) for easy installation and integration.
  • 5Standard rod end female thread for compatibility with various fittings.
Product Details
CDQSB20-40D-XC92
Made To Order
Dust Resistance Actuator
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm