CDQSB20-15D-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-15D-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise sensor detection and positioning.
  • 220mm bore size and 15mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch (M9PL) with indicator light for easy monitoring.
  • 43-wire (PNP) configuration with a 3m lead wire for flexible installation.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies (DC4.5~28V range).
Product Details
CDQSB20-15D-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm