CDQSB20-15D-M9BM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-15D-M9BM
Key Features
  • 1Built-in magnet (D-type) for reliable sensor detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 15mm standard stroke ensure optimal force and movement precision.
  • 3M9BM solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and DC24V compatibility.
  • 4Basic mounting style (B-type) for versatile and straightforward installation.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for reliable performance.
Product Details
CDQSB20-15D-M9BM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm