CDQSB20-10D-M9PVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB20-10D-M9PVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 33-wire PNP output (5m lead wire) compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies.
  • 4Compact 20 mm bore size and 10 mm stroke for space-efficient installations.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for reliable performance.
Product Details
CDQSB20-10D-M9PVZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm