CDQSB16-20DM-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-20DM-XC8
Key Features
  • 116mm bore size for efficient pneumatic performance.
  • 220mm standard stroke for precise linear motion.
  • 3Adjustable extension type (XC8) for customizable stroke length.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 5Built-in magnet (D) for sensor mounting without external additions.
Product Details
CDQSB16-20DM-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm