CDQSB16-20DM-M9BWVL-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB16-20DM-M9BWVL-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Adjustable stroke (XC8 option) for flexible application requirements.
  • 32-color solid-state auto switch (M9BWVL) with 3m lead wire for easy installation.
  • 416mm bore size and 20mm standard stroke for compact yet powerful performance.
  • 5Rod end male thread (M option) ensures secure and versatile mounting.
Product Details
CDQSB16-20DM-M9BWVL-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm