CDQSB12-35DC-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB12-35DC-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 35mm standard stroke for compact yet powerful operation.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output (3-wire) for easy integration with control systems.
  • 4Rubber bumper included for smooth end-of-stroke cushioning in long-stroke applications.
  • 5DC voltage compatibility (5V, 12V, 24V) with a 0.5m lead wire for flexible installation.
Product Details
CDQSB12-35DC-M9P
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm