CDQSB12-15DC-M9BLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB12-15DC-M9BLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size with a standard 15mm stroke for compact and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch (DC24V) with indicator light for reliable feedback.
  • 4Rubber bumper included for smooth end-of-stroke cushioning in long strokes.
  • 5Single auto switch (1 pc.) with 3m lead wire for easy installation and connectivity.
Product Details
CDQSB12-15DC-M9BLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm