CDQSB12-125DC-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSB12-125DC-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 212mm bore size and 125mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise control (DC24V compatible).
  • 4Rubber bumper included for smooth operation and reduced impact on long strokes.
  • 5Basic mounting style ensures easy installation in various automation setups.
Product Details
CDQSB12-125DC-M9B
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm