CDQP2B40-30DCM-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQP2B40-30DCM-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 30 mm stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and male thread rod end for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 524V DC operation (10-28V range) with 3m lead wire for convenient installation.
Product Details
CDQP2B40-30DCM-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm