CDQP2B20-40D
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQP2B20-40D
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 220mm bore size provides optimal force for compact automation tasks.
  • 3Standard 40mm stroke ensures precise linear motion control.
  • 4Rc/M thread ports for secure and leak-free air connections.
  • 5Standard rod end female thread design for versatile mounting options.
Product Details
CDQP2B20-40D
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm