CDQ2YF40-100DCMZ-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2YF40-100DCMZ-M9BZ
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection and easy installation.
  • 2Double-acting design ensures reliable operation in both extending and retracting strokes.
  • 3Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 4Rod end male thread and rod side flange style for versatile mounting options.
  • 5Solid-state auto switch with indicator light and 5m lead wire for convenient DC24V integration.
Product Details
CDQ2YF40-100DCMZ-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm