CDQ2WB40-35DCMZ-P3DWAZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB40-35DCMZ-P3DWAZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 35mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Durable construction with rubber bumper and male rod end thread for enhanced performance.
  • 55m lead wire and DC24V compatibility for convenient integration into existing setups.
Product Details
CDQ2WB40-35DCMZ-P3DWAZ
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm