CDQ2WA50-40DCMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WA50-40DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Both ends tapped style (A) for versatile mounting options.
  • 350mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread (CM) for enhanced durability and shock absorption.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor installation on multiple sides.
Product Details
CDQ2WA50-40DCMZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm