CDQ2WA20-35DZ-F7PVZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WA20-35DZ-F7PVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 2Both ends tapped mounting style for versatile installation options.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 45m lead wire and multi-voltage support (DC5V,12V,24V) for flexible integration.
  • 5Standard 20mm bore and 35mm stroke for consistent performance in industrial applications.
Product Details
CDQ2WA20-35DZ-F7PVZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm