CDQ2WA16-15DMZ-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WA16-15DMZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 2Both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread for secure and adjustable connections.
  • 5Standard 15mm stroke for precise linear motion control.
Product Details
CDQ2WA16-15DMZ-M9BL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm