CDQ2WA16-10DMZ-XC2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WA16-10DMZ-XC2
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size with 10mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
  • 5Extended rod end (XC2) by 10mm for customized applications requiring additional length.
Product Details
CDQ2WA16-10DMZ-XC2
Made To Order
Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm