CDQ2WA100-20DZ-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WA100-20DZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 20mm stroke ensures precise and controlled linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and feedback.
  • 5Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2WA100-20DZ-M9B
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm