CDQ2LS40-100DCMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LS40-100DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 3Standard 100mm stroke suitable for a wide range of applications.
  • 4Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 5Rod end male thread (M) allows for versatile connection options.
Product Details
CDQ2LS40-100DCMZ
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm