CDQ2LH63-75DZ-M9BZ3
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LH63-75DZ-M9BZ3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Air-hydro design ensures smooth and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 4Standard 75mm stroke suitable for a variety of industrial applications.
  • 5Multiple mounting options with foot style for flexible installation.
Product Details
CDQ2LH63-75DZ-M9BZ3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm