CDQ2LC63-45DZ-E
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC63-45DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) design saves space in tight installations.
  • 363mm bore size delivers reliable force for industrial automation.
  • 4Standard 45mm stroke ensures precise linear motion control.
  • 5Type B mounting bracket+joint (E) for flexible installation options.
Product Details
CDQ2LC63-45DZ-E
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm