CDQ2LC63-150DCZ-M9NASDPC3
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC63-150DCZ-M9NASDPC3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and compatibility with auto switches.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Water-resistant auto switches with 2-color indicator for reliable feedback.
  • 4Compact foot mounting style for easy installation in tight spaces.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2LC63-150DCZ-M9NASDPC3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm