CDQ2LC63-150DCZ-M9NASDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC63-150DCZ-M9NASDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 4Compact foot mounting style (LC) for easy installation in tight spaces.
  • 5Pre-wired connector (M12-4 pin) and 0.5m lead wire for quick and hassle-free setup.
Product Details
CDQ2LC63-150DCZ-M9NASDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm