CDQ2LC50TN-200DCZ-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC50TN-200DCZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Compact foot style (LC) for space-saving installation in tight spaces.
  • 3Double-acting action (D) ensures efficient bidirectional operation.
  • 44-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor placement.
  • 5Solid-state auto switch (M9P) with indicator light and 3-wire PNP output for reliable feedback.
Product Details
CDQ2LC50TN-200DCZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm