CDQ2LC50-50DMZ-M9BWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC50-50DMZ-M9BWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for enhanced positioning accuracy and stability.
  • 2Compact foot mounting style (LC) for space-saving installation.
  • 3Pre-wired auto switch (M9BWSAPC) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 450mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 5Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
Product Details
CDQ2LC50-50DMZ-M9BWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm