CDQ2LC50-45DZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC50-45DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) for space-saving installation.
  • 350mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 4Standard 45mm stroke for versatile automation applications.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor placement on multiple sides.
Product Details
CDQ2LC50-45DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm