CDQ2LC40-75DZ-M9PMBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC40-75DZ-M9PMBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Compact foot mounting style (LC) saves space in tight installations.
  • 3Solid-state auto switch (M9PMBPC) with pre-wired M8-4 pin connector for easy integration.
  • 4Standard 75mm stroke with 40mm bore size for balanced force and speed.
  • 5Durable construction with Rc/M threaded ports for secure pneumatic connections.
Product Details
CDQ2LC40-75DZ-M9PMBPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm