CDQ2LC40-50DZ-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC40-50DZ-M9PWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) design for easy and space-saving installation.
  • 32-color indicator auto switch (M9PWL) with solid-state reliability and 3m lead wire.
  • 4Standard 50mm stroke and 40mm bore size for versatile industrial applications.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure and leak-free connections.
Product Details
CDQ2LC40-50DZ-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm