CDQ2LC40-300DCMZ-M9BA
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC40-300DCMZ-M9BA
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) for easy and space-saving installation.
  • 3Double-acting action (D) ensures efficient bidirectional operation.
  • 5Rubber bumper cushion (C) reduces impact noise and extends cylinder life.
Product Details
CDQ2LC40-300DCMZ-M9BA
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm