CDQ2LC25-30DZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC25-30DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) for space-saving installation.
  • 325mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
  • 5Standard design with rod end female thread for easy integration.
Product Details
CDQ2LC25-30DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 25 mm