CDQ2LC20-30DCMZ-W-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC20-30DCMZ-W-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) mounting for space-saving installation.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread (CM) for enhanced durability and flexibility.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy integration.
  • 5Double knuckle joint (W) for versatile mounting and alignment options.
Product Details
CDQ2LC20-30DCMZ-W-M9PWSDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm