CDQ2L80TN-75DMZ-M9PWS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L80TN-75DMZ-M9PWS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280mm bore size and 75mm standard stroke for powerful and precise operation.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread design for versatile mounting and integration.
Product Details
CDQ2L80TN-75DMZ-M9PWS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm