CDQ2L63TN-200DCZ-M9PWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L63TN-200DCZ-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection with auto switches.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3NPT threaded ports for secure and leak-resistant connections.
  • 4Pre-wired auto switches with 2-color indicators for easy installation and monitoring.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet end-of-stroke performance.
Product Details
CDQ2L63TN-200DCZ-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm