CDQ2L63TN-100DZ-D
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L63TN-100DZ-D
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 263mm bore size with 100mm standard stroke for robust performance.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Foot mounting style (Type L) provides stable and flexible installation.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for convenient sensor attachment.
Product Details
CDQ2L63TN-100DZ-D
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm