CDQ2L50TN-100DCZ-E-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50TN-100DCZ-E-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder life.
  • 5Type B mounting bracket with joint for flexible and stable installation options.
Product Details
CDQ2L50TN-100DCZ-E-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm