CDQ2L50-75DMZ-P3DWASC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-75DMZ-P3DWASC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 250mm bore size and 75mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch with 2-color indicator for clear status monitoring.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector simplifies installation and reduces setup time.
  • 5Rod end male thread design for secure and flexible mounting options.
Product Details
CDQ2L50-75DMZ-P3DWASC
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm