CDQ2L50-50DZ-M9PSAPC3
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-50DZ-M9PSAPC3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired connector (M8-3 pin) for easy installation.
  • 4Foot mounting style (L) provides stability and flexibility in setup.
  • 53 auto switches included, with indicator light and PNP output for enhanced control.
Product Details
CDQ2L50-50DZ-M9PSAPC3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm