CDQ2L50-50DZ-F7NJL-XB14
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-50DZ-F7NJL-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 350mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance in industrial settings.
  • 4Foot mounting style (L) ensures easy installation and stability.
  • 5Compatible with 3-wire (NPN) DC24V systems, offering versatile integration options.
Product Details
CDQ2L50-50DZ-F7NJL-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Auto Switch
Heat Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC20~26V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm