CDQ2L50-175DCZ-M9BSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-175DCZ-M9BSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double-acting action ensures efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired connector (M8-3 pin) for easy installation.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L50-175DCZ-M9BSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm