CDQ2L40TF-75DZ-E
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TF-75DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 240mm bore size provides strong and consistent force for industrial applications.
  • 3Standard 75mm stroke ensures precise and controlled linear motion.
  • 4Type B mounting bracket with joint offers flexible installation options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor attachment.
Product Details
CDQ2L40TF-75DZ-E
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm