CDQ2L40TF-75DMZ-M9PMBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TF-75DMZ-M9PMBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 75 mm standard stroke for robust performance.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M8-4 pin) with indicator light for easy installation.
  • 4Rod end male thread (M) design for versatile mounting options.
  • 5Durable construction with 4-side auto switch mounting groove for flexibility.
Product Details
CDQ2L40TF-75DMZ-M9PMBPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm